top of page
  • Facebook
layout_set_logo.png
layout_set_logo.png
logo_pl_alternatywny-1024x303.jpg.jpg

Realizacja Programu „Godność, Wolność, Niepodległość”

Od września do listopada 2018 r. uczniowie brali udział w programie, finansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Wycieczki klas szóstych, siódmych i ósmych
do Muzeum Powstań Śląskich

Zakres czasowy zaprezentowanych w muzeum wydarzeń obejmował dzieje Śląska od czasów osadnictwa słowiańskiego do roku 1921. Uczestnicy wycieczki szczegółowo zapoznali się z przyczynami wybuchu Powstań Śląskich, ich przebiegiem oraz skutkami- zarówno dla ich uczestników jak i losu regionu objętego powstaniami. Podczas wycieczki uczniowie obejrzeli także stałe ekspozycje prezentujące życie codzienne mieszkańców Śląska w okresie międzywojennym. Mieli możliwość „ udziału w plebiscycie”. W oparciu o zdobytą wiedzę oddawali głos decydujący o dalszych losach i przynależności naszego regionu.

Uroczyste odśpiewanie Hymnu

9 listopada 2018 r. wszyscy uczniowie szkoły zebrali się w sali gimnastycznej i wspólnie, o godz. 11.11 zaśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Państwowego.

Wystawa
„Ślązak też jest Polakiem”

Wystawa była dopełnieniem elementu edukacji regionalnej w ramach projektu. Po udziale w wycieczkach oraz w projekcji Encyklopedii Powstań Śląskich, uczniowie poznawali historię regionu w bardziej tradycyjny sposób. Wystawa zaprezentowała pamiątki , które nawiązywały do odzyskania niepodległości oraz okresu powstań śląskich. Uczniowie aktywnie brali udział w jej przygotowaniu. Wymagało to od nich pozyskania informacji na temat eksponatu oraz odpowiedniego opisania go. Zgromadzone eksponaty wzbogaciły zbiory funkcjonującego od wielu lat w naszej placówce muzeum.

Konkurs historyczny dla klas 1-8

Najmłodsi uczestnicy w drużynach czteroosobowych wykonali plakat na temat odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas starszych musieli natomiast wykazać się wiedzą na temat drogi Polaków do niepodległości.

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich

Podczas projekcji uczniowie klas 1-8 zapoznali się z życiorysami ważnych dla historii naszego regionu postaci – m.in. Konstantego Wolnego, Sylwestra Leśnioka, Walentego Fojkisa.

Biogramy przedstawiane były przez krewnych wyżej wymienionych postaci, a opowieści przeplatane archiwalnymi zdjęciami lub fragmentami filmów z tamtego okresu. Wykorzystanie nowoczesnej technologii oraz ciekawa forma przekazu rozbudziły zainteresowanie uczniów historią, pozwoliły na naukę historii w sposób niebanalny i atrakcyjny dla nich.

Bieg dla Niepodległej

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości uczniowie brali udział w biegu dla Niepodległej.

W biegu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas.

 

123 uczestników symbolizowało lata niewoli od roku 1795 do 1918.

 

Każdy z biegnących był ubrany w białą koszulkę lub bluzę a na niej miał czerwoną plakietkę z numerem. Na wybranych plakietkach była podana data oraz nazwa wydarzenia kluczowego dla drogi Polaków do niepodległości.

Została wyróżniona data 1795 jako symbol utraty niepodległości. Pozostałe daty to lata:  1797- utworzenie Legionów we Włoszech, 1807- utworzenie Księstwa Warszawskiego, 1815- utworzenie Królestwa Polskiego, 1830- wybuch powstania listopadowego, 1846- wybuch powstania krakowskiego, 1848- udział Polaków w Wiośnie Ludów, 1901- strajk szkolny we Wrześni, 1914- utworzenie Legionów Piłsudskiego, 1918- odzyskanie niepodległości.

Uczestnicy biegu mieli do przebycia dystans 100 metrów. Po jego przebiegnięciu przekazywali następnej osobie symboliczny Znicz Wolności. Wydarzenie to pozwoliło na upamiętnienie trudu i poświęcenia pokoleń Polaków włożonych w walkę o niepodległość oraz zintegrowało społeczność szkolną. Bieg był również hołdem złożonym uczniom, którzy brali udział w organizacji tzw. strajku szkolnego. Zwrócono uwagę nie tylko udział naszych rodaków w czynach zbrojnych, ale również na walkę polskich uczniów o zachowanie swojej tożsamości kulturowej i narodowej. Uświadomiono uczniom, że nawet najmłodsi Polacy żyjący na początku XX wieku byli zaangażowani w walkę o utrzymanie polskości.

W drugiej połowie listopada uczniowie klas 6-8 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wyjazd poszerzył wiedzę uczniów na temat wydarzeń z historii regionu oraz uzupełnił informacje wyniesione z seansu Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich.

Napisz do nas

Dziękujemy

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 36
im. Juliana Tuwima
Plac Warszawski 6
41-800 Zabrze

 

telefon 32 271 59 89
e-mail: sekretariat@sp36.zabrze.pl

  • Facebook

©2019 by SP 36. 
Proudly created by Zbyszek Hasterok with Wix.com

bottom of page